KRAJ VYSOČINA: Podvodníci se vydávají za vojáky, námořníky či lékaře
Na sociálních sítích lze narazit také na podvodníky, kteří se vydávají například za vojáky na misích, lékaře či pracovníky na ropných plošinách. Nejčastěji o sobě tvrdí, že jsou Američané, Italové nebo ze zemí Skandinávie, v některých případech se podvodník vydává za Čecha v zahraničí, který se chce vrátit zpátky domů.
Mnoho lidí o sobě na internetu zveřejňuje osobní informace, na základě kterých si je pachatel vybere a údaje využívá při získávání důvěry. Snaží se svoji oběť přesvědčit o své náklonosti, citech, společném budoucím životě a finančním zajištění, chce vzbudit lítost či soucit, vše s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například náklady na zpáteční cestu z cizí země, léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí nebo různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí. Celkové částky, o které podvedení přijdou, bývají vysoké. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.
Lžím uvěřila žena, která na začátku září navázala kontakt s podvodníkem vydávajícím se za doktora v Jemenu. Oslovil ji prostřednictvím sociální sítě, se ženou se snažil navázat bližší vztah, plánoval společnou budoucnost a začal jí tvrdit, že chce přijet do České republiky. Jeho cílem ale bylo jen získat peníze. Podvodník začal ženu přesvědčovat, že pro jejich štěstí je třeba poslat mu peníze. Finanční částky zdůvodňoval jako peníze na letenku, nezbytná vyšetření a plánovaní jejich dalšího společného života. Žena mu postupně posílala finanční částky, sliby ale podvodník neplnil. Připravil ženu o téměř 150 tisíc korun.
Jiná žena přišla o více než 200 tisíc korun, když uvěřila podvodníkovi, který se vydával za amerického vojáka působícího na misi v zahraničí. Také v tomto případě ženu přesvědčil o své náklonosti a následně tvrdil, že jí pošle balíček. Převzetí balíčku bylo ale vázáno dalšími a dalšími poplatky jako například cla a služby. Žena finanční částky posílala, balíčku se ale nedočkala.
Policisté opakovaně varují občany před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou sociálních sítí. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze.
Jak se podvodům bránit?
- Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na sociálních sítích je vždy riziková
- Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace
- Nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte
- Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže osobně se poradit s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí
- Pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
19. října 2023